• KOCHANI WOLONTARIUSZE!

Nie możemy działać na terenie szkoły, co nie znaczy, że nie możemy nic zrobić. Wręcz przeciwnie! Proponuję  kilka akcji, które spokojnie możemy zrealizować w obecnych warunkach.  Zapoznajcie się z nimi (do niektórych dołączyłam linki), wybierzcie coś dla siebie.
        Ale uwaga: CZEKAM NA WASZE PROPOZYCJE, POMYSŁY!!!  Wolontariusz to ktoś pomysłowy, kreatywny, zaangażowany. Piszcie do mnie. Nie ma złych propozycji. Pamiętajcie jedynie o obecnych ograniczeniach.
        Czekam i serdecznie pozdrawiam. Ewa Łukaszewicz - pedagog,

1.GÓRA GROSZA
        Celem ogólnopolskiej akcji  Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
        Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom
        W Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc.

2.WÓZKI ZA NAKRĘTKI
        Kilka lat temu przywędrowała do Polski bardzo pozytywna akcja zbierania plastikowych nakrętek w celu ich wymiany na wózki inwalidzkie dla potrzebujących, głównie dzieci. Jest to pomoc najmniejszym możliwym nakładem - nie musimy przekazywać darowizny czy kupować specjalnych cegiełek. Wystarczy w dobrym celu wykorzystać coś, co każdego dnia trzymamy w swoich rękach i po zużyciu tak naprawdę stanowi niczemu nie potrzebny odpad - nakrętki do butelek. Z prostego wyliczenia wynika, że gdyby wszystkie nakrętki w naszym kraju trafiały do odzysku, z uzyskanych środków możliwe byłoby kupno nawet dwóch wózków elektrycznych każdego dnia.

3.UPOMINEK DLA SENIORA
        Celem akcji jest napisanie listu lub przygotowanie własnoręcznie wykonanych kartek bożonarodzeniowych  z życzeniami, z pozytywnym przesłaniem. Aktualnie, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju seniorzy przebywający w Domach Opieki Społecznej, Domach Seniora nie mogą być odwiedzani przez swoich najbliższych, co jest dla nich z pewnością niezwykle przykre i trudne. Podarujmy im więc odrobinę uśmiechu i radości. Niech wiedzą, że ktoś o nich pamięta!
        Techniki mogą być różne: wyklejanki, wycinanki, kredki, farby. Kartki powinny  być wykonane bardzo estetycznie, z dbałością o szczegóły. W ich wykonanie trzeba po prostu włożyć serce! Jedna osoba może wykonać dowolną liczbę kartek, oczywiście w swoim czasie wolnym, po wywiązaniu się ze wszystkich obowiązków szkolnych.

W listach napiszmy coś optymistycznego, tak jakbyśmy pisali do swojej babci lub dziadka. Możemy również napisać o sobie, przedstawić swoje zainteresowania, opisać ciekawa historię z życia, dodać otuchy, że wkrótce będzie lepiej…

Listy będą pisane imiennie, do konkretnych osób i trafią do podopiecznych Domu Opieki w Dzięciołówce, z którym nawiązaliśmy współpracę.

Kartki zostaną przekazane przed świętami wspaniałym Seniorom.

4.POMOGĘ CI NA ODLEGŁOŚĆ!
        Zdalna pomoc koleżeńska w nauce - dla tych z Was, którzy świetnie radzą sobie z obowiązkami szkolnymi w obecnej formie i chcieliby pomóc w lekcjach  koleżankom czy kolegom. Skontaktuj się, zaoferuj swoje wsparcie, podaruj komuś odrobinę swojego czasu!

5.DUŻY CZYTA MAŁEMU
        Wybieracie i  przygotowujecie do przeczytania naszym przedszkolakom  jakąś bajkę, opowiadanie czy wiersz. Możecie zrobić to np. w parach. Ktoś będzie narratorem, ktoś będzie czytał dialogi. itd. Mile widziane jest np. zrobienie rekwizytów, które uatrakcyjnią przekaz. W tym celu o pomoc możecie się zwracać do Pan Ewy Wójcickiej-Łupińskieji z biblioteki. Mam nadzieję, że niebawem wrócimy do szkoły i będzie można zrealizować to przedsięwzięcie.