Egzamin ósmoklasisty 2022/2023
INFORMACJA O PRZEBIEGU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DLA RODZICÓW (PRAWNYCH OPIEKUNÓW) ORAZ UCZNIÓW
Nasi ósmoklasiści już po raz kolejny stanęli na wysokości zadania
i uzyskali bardzo wysokie wyniki egzaminu.
Jak wynika z zestawień przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną
uczniowie naszej szkoły uzyskali najwyższy wynik w gminie oraz bardzo wysoki wynik w województwie podlaskim z języka angielskiego i matematyki.Nasza szkoła
Gmina
Powiat
Województwo
Kraj
Skala staninowa
język polski
67%
66%
62%
63%
66%
5 – średni
matematyka
82%
58%
53%
54%
53%
9 – najwyższy
język angielski
86%
66%
64%
65%
66%
8 – bardzo wysoki
I. HARMONOGRAM PRZEBIEGU EGZAMINÓW
Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w dniach 23-24-25 maja 2023r.
Egzamin ósmoklasisty przez trzy kolejne dni rozpoczyna się o godzinie 9:00:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut – czas wydłużony do 180 minut
- drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut – czas wydłużony do 150 minut
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut – czas wydłużony do 135 minut.
Do czasu trwania egzaminu z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi ( 5 minut ).
Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w terminie dodatkowym. Podobnie uczeń, który przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin z danego przedmiotu w terminie głównym.
Terminy dodatkowe egzaminów w roku szkolnym 2022/2023
1. język polski – 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
2. matematyka – 13 czerwca 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00
3. język obcy nowożytny – 14 czerwca 2023 r. (środa) – godz. 9:00
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych.
Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić
i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.II. INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEBIEGU EGZAMNIU
1. W dniu egzaminu uczeń obecny jest w szkole o godz. 8:15.
2. Uczeń zobowiązany jest posiadać dokument tożsamości (legitymację szkolną, bez okładki).
3. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie pojedynczo wchodzą do sali i zajmują miejsce przy stolikach, które wylosowali im przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego. Losowanie odbywa się w obecności ucznia.
4. Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie egzaminu ósmoklasisty z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
5. Obowiązuje zakaz wnoszenia do sali urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania
z nich. W przypadku naruszenia procedury egzamin uczniowi zostanie przerwany.6. Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione
w komunikacie o przyborach, tj. przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. 7. Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody, która powinna stać na podłodze przy nodze stolika.
8. Przed rozpoczęciem egzaminu z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego (na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi), uczeń zamieszcza kod ucznia i numer PESEL, oraz otrzymane przy wejściu naklejki. Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego. We wskazanym czasie sprawdza kompletność arkusza egzaminacyjnego. Pracę z arkuszem rozpoczyna po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela.
9. W czasie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej.
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku.10. Obowiązuje samodzielne rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych oraz cisza i zakaz rozmów. W czasie trwania egzaminu uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.
11. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Czeka aż członek zespołu nadzorującego sprawdzi kompletność materiałów. Po otrzymaniu zezwolenia wychodzi z sali, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
12. Sposób zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi w zeszycie zadań egzaminacyjnych oraz nanoszenie poprawek znajduje się na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego odpowiedniej części egzaminu, w tzw. instrukcji dla ucznia.
13. Dyslektycy nie nanoszą odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi, zaznaczają ją X wybierając właściwą odpowiedź pod zadaniem.
14. Uczniowie, którzy korzystają z arkuszy egzaminacyjnych w dostosowanej formie, nie kodują zeszytów zadań egzaminacyjnych oraz kart odpowiedzi. Czynności te wykonują członkowie zespołu nadzorującego.
15. Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego zawierają zeszyt zadań egzaminacyjnych oraz kartę odpowiedzi. Po zakończeniu egzaminu
z danego przedmiotu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych z nieoderwanymi kartami odpowiedzi
i sprawdzają kompletność materiałów.16. Dodatkowe informacje dotyczące przebiegu egzaminu zostaną uczniom udzielone przez wychowawcę.
17. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, w miejscu i w czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, tj. od 3 lipca 2023 r. do 3 stycznia 2024 r.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte
(tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć na stronie internetowej CKE
(www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) oraz na stronie www.oke.lomza.plNa wymienionych stronach znajdują się również informatory o egzaminie ósmoklasisty oraz arkusze próbnych egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Na ich podstawie można utrwalić/zapoznać się :
- z instrukcją dla ucznia dotyczącą pracy z arkuszem
- sposobem przenoszenia i zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi
- sposobem nanoszenia ewentualnych poprawek w odpowiedziach do zadań zamkniętych
i otwartych.
Unieważnienie egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego może nastąpić w przypadku:
a) stwierdzenia niesamodzielnego rozwiazywania zadań przez ucznia,
b) wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych
w komunikacie o przyborach,c) zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.
III. WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 3 lipca 2023 r.
6 lipca 2023 r. każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
SZANOWNI PAŃSTWO, UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH,
proszę o zapoznanie się z Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023, a także z komunikatami dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
- Komunikat o harmonogramie egzaminów w 2023 r.
- Komunikat o dostosowaniach egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
- Komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych w 2023 r.
Dyrektor ZSP Fasty Joanna Gołębiewska