Pedagog
30 KREATYWNYCH ZABAW DLA MAŁYCH DZIECI W DOMU
ORAZ KOLOROWANKI, WYCINANKI, WYKLAJANKI, PLANSZE, SZABLONY – DO POBRANIA.
W okresie, kiedy nasze dzieci pozostają w domach i nie mają kontaktu z rówieśnikami warto zorganizować im czas w sposób ciekawy i kreatywny. Ulubioną formą aktywności jest oczywiście zabawa. Ma ona wszechstronny wpływ na funkcjonowanie dziecka, przyczynia się do rozwoju zarówno w sferze intelektualnej, jak również motorycznej, emocjonalnej i społecznej. Zabawa rozwija wyobraźnię, ciekawość poznawczą, koncentrację, pozwala rozładować emocje. Zaspakaja również potrzebę ruchu i działania, kształtuje sprawność manualną. Ma wpływ na rozwój poczucia własnej wartości dziecka. Jest ponadto doskonałym sposobem na wspólnie spędzony czas, przez całą rodzinę.
Zabawy dla dzieci, tych najmłodszych i trochę starszych zaproponowane przez Moje Dzieci Kreatywnie, do których prowadzi poniższy link, to ciekawe propozycje które w prosty sposób zaprezentowane są na 30 filmach.. Zachęcam do obejrzenia i wybrania najciekawszych dla Państwa pociech zabaw..
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/
Dodatkowo na tej stronie jest możliwość bezpłatnego pobrania do wydruku kart pracy, kolorowanek, ćwiczeń grafomotorycznych, szablonów do wycinania, wyklejania jak również inne propozycje na prace plastyczne dla dzieci.
ZAPROSZENIE DO KONTAKTU Z PEDAGOGIEM ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W FASTACH
DRODZY UCZNIOWIE, SZANOWNI RODZICE.
Pragnę poinformować, iż w nowych, trudnych okolicznościach w jakich się znaleźliśmy, w dalszym ciągu służę swoją pomocą, poradą i wsparciem.
Serdecznie zapraszam do kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej: ewa.elukaszewicz@qmail.com oraz telefonicznie: 668791235.
Życzę dużo zdrowia i spokoju. Bardzo serdecznie pozdrawiam.
Ewa Łukaszewicz – pedagog
BEZPŁATNE KONSULTACJE ZE SPECJALISTAMI.
Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego wsparcia białostockich psychologów i terapeutów. Służą oni pomocą tym, którzy nie radzą sobie z trudną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się koronowirusa. Odczuwają silny lęk i stres, potrzebują pomocy i wsparcia.. W tym celu prowadzą bezpłatne konsultacje online oraz dyżury telefoniczne.
W załączniku przekazuję Państwu grafik dyżurów i numery telefonów do kontaktu.
Grafik_dyzurow_i_numery_telefonow_do_kontaktu.docx
JAK ROZMAWIAĆ O KORONAWIRUSIE Z NAJMŁODSZYMI?
(książeczka)
Czym jest koronawirus i czym grozi spotkanie z nim? Dlaczego nie możemy chodzić do przedszkola, czy szkoły? Jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudne tematy? Podpowiedzi przynosi książeczka opracowana przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz.
Bezpłatna polska wersja książeczki:
JAK WSPIERAĆ DZIECKO PODCZAS PANDEMII KORONAWIRUSA
Przedłużający się czas społecznej kwarantanny może być dla naszych pociech niezwykle trudny. Początkowa radość z wolnego czasu ustępuje miejsca zniecierpliwieniu, irytacji, tęsknocie za przyjaciółmi, kolegami i koleżankami, za „dawnym życiem”. Szczególnie dla nastolatka, który ma ogromną potrzebę kontaktu z rówieśnikami, sytuacja społecznej izolacji może być trudna do zniesienia. Oczywiście to, w jaki sposób dziecko, czy nastolatek będzie radził sobie w tych okolicznościach to sprawa indywidualna. Pamiętajmy jednak, że możemy mu w tym pomóc. Dlatego też:
Obserwujmy nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzą sobie z zastaną rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciąża?
Rozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z lękiem – opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli niepodzielnie nie zapanowały w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? Dzieci są bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć swoimi pomysłami, z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój.
Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń czy rozwiązań – szczególnie w przypadku nastolatków jest to niezwykle ważne.. Mogą mieć oni bowiem poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.
Uczmy odpowiedzialności – ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, czy sąsiedzką. Uświadamiajmy, iż nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi.
Wspierajmy, okazujmy zrozumienie.
Poniżej zamieszczam link - 6 sposobów dla rodziców, jak wspierać dziecko podczas pandemii koronawirusa zaproponowanych przez dr Lisę Damour, doświadczoną psycholog dla młodzieży, felietonistkę „New York Times”. Serdecznie polecam.
https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/6-sposobow-dla-rodzicow-jak-wspierac-dzieci-podczas-epidemii-koronawirusa
BAJKI RELAKSACYJNE SPOSOBEM NA REDUKCJĘ LĘKU U NAJMŁODSZYCH DZIECI
Nasze najmłodsze pociechy przeżywają bardzo intensywnie wszystkie wydarzenia, z pewnością również to, z którym mamy do czynienia aktualnie. Nie zawsze do końca rozumieją co się dzieje, udziela im się jednak niepokój i zdenerwowanie rodziców. Wymagają wówczas wsparcia, ponieważ inaczej rozumieją sytuacje zagrażające, tkwią jakby w pułapce własnych myśli i silnych emocji. Nie znają strategii radzenia sobie z nimi, nie potrafią zwrócić się o pomoc by uzyskać tak potrzebne wsparcie. Nie znają słów określających emocje, nie uświadamiają sobie ich w pełni. Często nie łączą przyczyn z ich skutkami i w konsekwencji reagują silnym lękiem.
W takiej sytuacji bardzo pomocne mogą okazać się bajki terapeutyczne czyli krótkie opowieści dla dzieci, w wieku 3-9 lat, mające na celu pomóc dziecku poradzić sobie z emocjami. Jedną z form bajek terapeutycznych jest bajka relaksacyjna, oparta na wizualizacji, o działaniu uspakajającym, odprężającym i wyciszającym.
Czytanie bajki terapeutycznej nie powinno być jednak przypadkowe, potrzebny jest odpowiedni nastrój. Dziecko powinno być wyciszone i skupione, należy unikać chaosu. Najlepsze są momenty, gdy dziecko kładzie się spać i czeka na przeczytanie bajeczki.
Zamieszczony poniżej link przeniesie Państwa na stronę, gdzie znajdziecie przykłady bajek relaksacyjnych obniżających poziom lęku i niepokoju. Polecam.
http://www.rymanow.tom.pl/publikacje/bajki.htm