Świetlica szkolna jest specyficznym środowiskiem społecznym, w którym uzupełnia się funkcje rodziny i szkoły.Jest ona podstawowym ogniskiem działalności opiekuńczo - wychowawczej na terenie szkoły. Zadania szczegółowe podporządkowane są podstawowym funkcjom realizowanym w świetlicy tj. opiekuńczej, profilaktycznej, reedukacyjnej i kompensacyjnej.

ównym celem pracy świetlicy szkolnej jest: zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej przed oraz po zajęciach szkolnych, umożliwiającej wszechstronny rozwój dziecka, jego zainteresowań i uzdolnień.

Cele szczegółowe to:

- zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, warunków do nauki oraz spędzania czasu wolnego na terenie szkoły,

- propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego,

- organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny,

- przygotowanie do udziału w życiu społecznym,

- kształtowanie postaw i uczuć patriotycznych,

- kształtowanie właściwej postawy etyczno - moralnej,

- wdrażanie zasad współdziałania w grupie,

- kształtowanie nawyków kultury osobistej,

- podnoszenie kultury życia codziennego,

- kształtowanie nawyków higieny osobistej, czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia,

- wdrażanie dzieci do samodzielnej pracy umysłowej,organizowanie nauki zespołowej,utrwalanie wiadomości szkolnych oraz udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce,

- rozwijanie umiejętności radzenie sobie w sytuacjach trudnych i problemowych,

- rozwijanie zainteresowań i pasji,

- rozwijanie kreatywności oraz ekspresji twórczej,

- kształtowanie poczucia wiary we własne siły,

- rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi i zwierząt poprzez organizowanie wszelkiego rodzaju akcji charytatywnych.