.
1. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń.
2. Czerwony barszcz z uszkami
Wigilijny barszcz dzięki zawartości buraczków ma dodawać urody. Ponadto czerwone buraki zapewnią powodzenie i pomyślność oraz zagwarantują długie lata życia w zdrowiu.
3. Zupa grzybowa
Zjedzenie nawet kilku łyżek zupy grzybowej powinno zapewnić zdrowie ciała, trwałe siły, witalność oraz trzeźwość umysłu.
4.Karp i inne ryby
Ryba na wigilijnym stole stanowi symbol płodności i odradzania się. Kojarzy się ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością. Kto zje rybę w wigilijny wieczór, ten będzie miał spokojny żywot w nowym roku. Dorsz, pstrąg lub śledzie oznaczają post i oczekiwanie, a mają zagwarantować dostatek i harmonię.
5. Pierogi z kapustą i grzybami
To danie ma dodać nadprzyrodzonych sił, magicznej mocy, nie tylko w wigilijną noc. Kapusta oraz grzyby mają zapewnić dobrobyt.
6. Śledzie symbolizują post i wyczekiwanie.
7.Kutia
Kolejna potrawa na bazie maku. Ma ułatwić pojednanie z Bogiem oraz ze zmarłymi. To dlatego, że pszenica, z której przygotowuje się tę potrawę, zwiastuje nieśmiertelność. Migdały z kutii dodają mądrości i powodów do radości.
8.Groch z kapustą
Niedoceniana kapusta ma zapewnić ponadprzeciętną siłę i witalność. Pomoże chronić przed chorobami fizycznymi i psychicznymi, a jeśli choroby już zaatakowały, to przepędzi je z ciała i rozumu. Za sprawą tej potrawy umysł będzie trzeźwy, a ciało – zdrowe.
9. Chleb
Nasz chleb powszedni jest symbolem dobrobytu, pomyślności i mądrości życiowej. Zwiastuje również przyjaźń i gościnność. Jest symbolem wspólnoty.
10. Kompot z suszu
Owoce mają wyjść na zdrowie – także te w suszu, z którego ugotowano kompot. Są w nim m.in. jabłka zapewniające urodzaj i odkupienie, ale jednocześnie symbolizujące miłość i władzę. Gruszka ma gwarantować dostatek i obfitość, ale trzeba uważać, bo może sprowadzić do domu żałobę lub kłótnie. Daktyle to symbol wzajemnej miłości małżonków, sprawiedliwości i zwycięstwa. Figa ma natomiast sprowadzić na dom bezpieczeństwo i dostatek. W kompocie z suszu są jeszcze morele, zwiastujące długowieczność i szczęście
11. Kluski z makiem ( łazanki z makiem) symbolizuje obfitość, a jego zjedzenie podczas Wigilii przyniesie gospodarstwu dostatek. Według wierzeń ludowych, mak był najważniejszą z wigilijnych potraw, a jego brak mógł ściągnąć na domostwo nieszczęście. Dla chrześcijan mak to symbol chrześcijaństwa i płodności.
12. Orzechy - ich symbolika jest niezwykle bogata. Ze względu na skorupę orzech symbolizuje tajemnicę, wróżbę, płodność. Orzechy leszczyny uchodzą za symbol mądrości i witalności. Religioznawcy przekonują, że również w chrześcijaństwie owoc ten ma specjalną symbolikę. Bardzo często nazywa się go symbolem Chrystusa - jego gorzka powłoka odpowiada ciału Jezusa, które doświadczyło gorzkiej męki, skorupę porównuje się do drzewa krzyża, a jądro, które żywi ludzi, jest utożsamiane z boską naturą Chrystusa. Ponadto orzech uchodzi za symbol szczęścia.
13.Owoce - jabłko to owoc niezwykle bogaty w symbolikę. Większości ludzi owoc kojarzy się z kuszeniem Ewy w raju (jednak owocem tym był grant albo figa). Jabłko tymczasem ze względu na kulisty kształt powinno być odbierane jako symbol Ziemi, wieczności. W legendach i wierzeniach ludowych jabłko również występuje jako symbol, który odmienia losy świata długowieczność, płodność, obfitość i nieśmiertelność; daktyle - podobnie jak figi symbolizują płodność oraz dostatek i powodzenie
14.Piernik - to symbol dobrobytu i powodzenia. Gdy w pierniku znajdują się kawałki śliwek, wówczas kto zje ciasto, ten przysporzy sobie sił witalnych. Śliwki mają odpędzać złe duchy. Są symbolem harmonii umysłu.
Podczas wigilii życzmy magii symboli potraw na każdej płaszczyźnie życia.
Dyrekcja ZSP Fasty
Joanna Gołębiewska
Ewa Sochańska