• Z wizytą w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Białymstoku

            W dniu 26.10.2022 r. odbyła się wycieczka edukacyjna klas II i III do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak interesująca jest praca funkcjonariuszy Straży Granicznej.

            Wycieczka rozpoczęła się od ciekawej prezentacji multimedialnej, podczas której dzieci dowiedziały się czym zajmują się poszczególne wydziały Straży Granicznej, jak wygląda praca funkcjonariuszy w oddziale, na przejściu, na lotnisku, jakiego sprzętu używają w swojej codziennej pracy, jak odbywa się kontrola ruchu granicznego, co to jest granica państwowa, kto pomaga w codziennej pracy funkcjonariuszom i wiele innych ciekawych rzeczy. Następnie uczniów przywitał Zastępca Komendanta POSG pkł. Marek Sochański, który pochwalił dzieci za trafne i ciekawe pytania. Największą atrakcją były pojazdy terenowe, do których dzieci wchodziły, mogły zobaczyć jak wyglądają w środku i jakie wydają sygnały dźwiękowe i świetlne. Najlepsze jednak czekało na koniec – uzbrojenie i broń. Komandosi pokazali dzieciom kamizelki kuloodporne, hełmy, noktowizory, broń krótką i długą oraz wiele innych rzeczy. Wartością dodaną wycieczki były kasztany, dzieci nie mogły się oprzeć i wróciły z kieszeniami pełnymi kaszta

          • Spotkanie z Celiną Zubrycką

            06.10.2022r. naszych uczniów w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" odwiedziła .autorka książek dla dzieci Pani Celina Zubrycka. Cudowna kobieta swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym podzieliła się z najmłodszymi. Dzieci z wielką sympatią i ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w cały przekaz. Mogły wspólnie z Pisarką przeczytać fragmenty z książek Jej autorstwa oraz uczestniczyć w zabawach oraz tańcach zorganizowanych przez Panią Celinę. Wielkie podziękowania za ten wspaniały czas, który nam poświęciła i za doświadczenia, którymi się z nami podzieliła.

            Po spotkaniu dzieci mogły zakupić książki z bajkami terapeutycznymi autorstwa Pani Celiny Zubryckiej, które zostały wypełnione szczególną dedykacją

        • Pokaz historyczny
          • Pokaz historyczny


            W dniu 6.10.2022 r. odbył się pokaz historyczny dla klas I – VIII oraz grup przedszkolnych ,,Motylki’’ i ,,Pszczółki’’. Grupa rekonstrukcyjna z Lublina zaprezentowała dzieciom przedstawienie pt.,, Życie i kultura w średniowieczu” w ramach, którego rycerze przedstawili obyczaje panujące w średniowieczu na dworze, zaprezentowali pokaźną kolekcję uzbrojenia i ekwipunku oraz to, co najbardziej dzieciom się spodobało narzędzia tortur i rekwizyty z nimi związane. Dzieci miały okazję, aby osobiście przekonać się jak ciężkie było to uzbrojenie i czy wygodne były ,,dyby’’, w których przebywali złoczyńcy. Pokaz był pięknym przykładem żywej lekcji historii, podczas której uczestnicy usłyszeli wiele ciekawostek z życia średniowiecza, doskonale bawiąc się przy tym.

        • PLANETOBUS
          • PLANETOBUS

            Centrum Nauki Kopernik

            W dniach 22 i 23 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego oraz społeczność lokalna wzięła udział w Programie Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą ,, Nauka dla Ciebie”. W ramach tego programu przyjechało do naszej szkoły mobilne planetarium w celu zainteresowania dzieci kosmosem i astronomią. W programie wzięły udział również dzieci z grup przedszkolnych ,, Motylki i Pszczółki”. Zajęcia odbywały się w mobilnej kapsule, która została rozłożona na hali gimnastycznej, gdzie uczniowie razem z prowadzącymi, na sklepieniu kapsuły szukali Gwiazdy Polarnej, która znajduje się w gwiazdozbiorze Małego Wozu.

            Dzieci obejrzały przepiękne iluminacje świetlne konstelacji znaków zodiaku, planet układu słonecznego, dowiedziały się co to jest droga mleczna i jak czytać mapę nieba. Iluminacje świetlne połączone były z piękną muzyką relaksacyjną. Była to dla wszystkich żywa lekcja astrofizyki.

            Pokazy prowadzili Panowie z Centrum Nauki Kopernik p. Łukasz Kozłowski i p. Paweł Swiernalis. Wydarzenie odbyło się dzięki p. Arturowi Grycz, który był organizatorem tego wydarzenia.

             

          • Edukacja dla natury w ramach projektu ,, Przystań lokalnie”

            Uczniowie kl. IV Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w dniach 16 – 19 - 22 – 26 września 2022 r. wzięli udział w warsztatach pilotażowych ( 4 spotkania po 6 godz. ) w ramach projektu ,, Edukacja dla natury” Podlaskiego Instytutu Kultury, Polskiego Związku Łowieckiego i Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych ,, Trzaskawica”.

            Koncepcja projektu powstała w oparciu o potrzeby edukacyjne uczniów uczęszczających do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Fastach, którzy deklarowali chęć udziału w lekcjach tzw. Zielonej Szkoły. Dzieci w trakcie warsztatów poznały i doświadczyły metod rozpalania ognia ludzi pierwotnych, zobaczyły jak powstawały pierwsze narzędzia kamienne oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt. Zobaczyły jak powstawał pierwszy łuk oraz nauczyły się z niego strzelać. Poznały podstawy zielarstwa, tropienia zwierząt oraz historię oswojenia wilka. Każde zajęcia kończyły się tzw. kręgiem ognia, gdzie wspólnie przy ognisku ,, szaman” – pedagog szkolny zewnętrzny przepracowywał z dziećmi rodzące się w trakcie nowe emocje.

            Projekt był realizowany w kompleksie socjalnym koła łowieckiego ,, Jarząbek” w miejscowości Poniklica oraz na terenie Puszczy Knyszyńskiej jak również na strzelnicy myśliwskiej ,, Zielona” w gminie Supraśl. Dodatkową atrakcję dla naszych uczniów stanowił transport - American School Bus – amerykański żółty autobus.

            Organizatorami przedsięwzięcia byli p. Dariusz Piszczatowski z Polskiego Związku Łowieckiego – Zarząd w Białymstoku, p. K. Szymańska – Skowronek z Podlaskiego Instytutu Kultury, p. Mariusz Konieczny z Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych,, Trzaskawica” oraz Ewa Sochańska Wicedyrektor ZSP Fasty, opiekę nad klasą podczas wyjazdów sprawowali p. E. Sadowska, D. Gołdowski,  M. Stolik- Nasiłowska, E. Adamska i J. Grygo.

    • Galeria zdjęć

        brak danych